Co roku w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Celem tegorocznej kampanii jest trwała zmiana zachowań zdrowotnych poprzez zwrócenie uwagi na problem nieprzestrzegania zakazu palenia tytoniu w miejscach użyteczności publicznej oraz braku poszanowania prawa osób niepalących do przebywania w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.
Światowy Dzień Rzucania Palenia ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony 31 maja). Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są „odstraszacze” graficzne – na przykład zdjęcia, nieraz makabryczne, zniszczonych organów wewnętrznych skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po papierosy oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem. W wielu krajach – również w Polsce – wprowadza się współcześnie zakazy palenia w miejscach publicznych. Niestety, jak wskazuje badanie CBOS-u, zmiany te nie wpłynęły na zmniejszenie liczby palaczy. Zakazy odgórne ogrywają zwykle niewielką rolę – znacznie lepiej działa bowiem motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie. Każdy palący, czyli co trzeci Polak.
Dnia 15 listopada 2016r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony 98 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Klasa II b pod kierunkiem p. Joanny Kisło przygotowała prawdziwą lekcję historii i patriotyzmu. Całość dopełnił śpiew chóru prowadzony przez p. Elżbietę Grygo.
Narodowe Święto Niepodległości jest to święto upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Na 123 lata Polska została wymazana z mapy Europy, licząc od momentu ostatniego rozbioru dokonanego przez Austrię, Prusy i Rosję. Święto to - obchodzone 11 listopada każdego roku - zostało ustanowione w ostatnich latach II RP tuż przez rozpoczęciem II wojny światowej. Do kalendarza powróciło w 1989 r. Jest to dzień wolny od pracy.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.
Wesprzyj swoje miasto i pomóż mu wygrać kampanię promocyjną w Zumi i Onet! Wejdź na stronę Turnieju Miast i oddaj swój głos. Od 10 października do 7 listopada 2016 roku miasta powiatowe ścigają się o tytuł "Najpopularniejszego miasta w Polsce". Zapowiada się mocna rywalizacja!
Jak co roku użytkownicy mogą oddać głos na jedno spośród 335 miast powiatowych. Szansę na wygraną i zdobycie tytułu "Najpopularniejszego miasta w Polsce" dajemy każdemu miastu, stosując proporcję liczby głosów do liczby mieszkańców, która zadecyduje o pozycji w naszym plebiscycie. Dodatkowo każdy użytkownik może wyróżnić miasta w specjalnych kategoriach: Ekologia, Turystyka, Biznes i Bezpieczeństwo.
Jak zagłosować?
1. Wejdź na stronę Turnieju Miast i wybierz miasto, na które chcesz oddać głos
2. W okienku podaj swój numer telefonu, na który dostaniesz bezpłatny kod weryfikacyjny
3. Wpisz kod z smsa w widocznym oknie i zagłosuj
4. Udostępniaj informacje o Turnieju Miast w mediach społecznościowych, twórz wydarzenia i dołącz do nas na Facebook
Zarząd "Stowarzyszenia Leśna 3" ogłasza konkurs na LOGO "Stowarzyszenia Leśna 3". Konkurs jest otwarty dla wszystkich uczniów Gimnazjum w Mońkach. Osoby, które chcą wziąć udział w konkursie, prosimy o zapoznanie się z zamieszczonymi poniżej informacjami.
W październiku, wszyscy uczniowie klas drugich i trzecich naszej szkoły uczestniczyli w dwugodzinnych warsztatach z zakresu profilaktyki zdrowotnej, które zostały przygotowane i przeprowadzone przez p. Ewę Rakowicz-Wawrusiewicz ze Stowarzyszenia FAROS z Białegostoku.
Wśród uczniów klas drugich, przeprowadzono działania edukacyjne mające na celu promocję zdrowia i rozpowszechnianie zdrowego stylu życiu pod hasłem: "Zdrowa pasja jako używka".
Z kolei uczniowie klas trzecich, uczestniczyli w warsztatach z zakresu profilaktyki HIV/AIDS, których głównym celem jest przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się zakażeń HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową. Młodzież pogłębiła wiedzę dotyczącą profilaktyki HIV, a także uzyskała informacje o profesjonalnym wsparciu w sytuacjach problemowych.
25 pażdziernika 2016 r. odbyło się w naszej szkole Ślubowanie i Turniej Klas Pierwszych, który został przygotowany przez Samorząd Uczniowski. Najmłodsi uczniowie pomyślnie zdali pierwszy egzamin dojrzałości i symbolicznie zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej. Po części oficjalnej, czyli ślubowaniu, pierwszoklasiści wzięli udział w szeregu konkurencji, które sprawdzały ich pomysłowość, kreatywność i umiejętność dobrej zabawy. Jury w składzie: p. Krystyna Sauć, p. Magdalena Żak, Julia Bajkowska i Jakub Olechno oceniało uczniów za przygotowane kostiumy o tematyce "Bogowie mityczni" oraz za udział w konkurencjach takich jak: odegranie scenki humorystycznej, reklama przedmiotu codziennego użytku, konkurs muzyczny, oraz konkurs na najciekawsze przebranie stworzone min. z folii aluminiowej czy papieru toaletowego. Po zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce zajęła klasa I d, drugie miejsce klasa I a, trzecie miejsce klasa I b, zaś piąte miejsce klasa I c.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę !!!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.
Informujemy, iż rodzice uczniów, którzy ubiegali się o stypendium szkolne dla swojego dziecka mogą zgłaszać się do gabinetu pedagoga po odbiór decyzji w sprawie przyznanego stypendium.
Decyzje należy odebrać do dnia 12 listopada 2016 r.
Dnia 14 października w naszej szkole obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej. Uroczystą akademię dedykowaną pracownikom naszej szkoły przygotowała i przedstawiła młodzież z klasy II a pod kierunkiem p. Dariusza Grabowskiego oraz członkowie Samorządu Uczniowskiego.
W uroczystości udział wzięli uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi oraz Burmistrz Moniek, Pan Zbigniew Karwowski i Przewodnicząca Rady Rodziców, Pani Agnieszka Dajnowska-Cimoch. Swoją obecnością zaszczycili również emerytowani nauczyciele.
Na początku głos zabrał dyrektor szkoły oraz zaproszeni goście, którzy złożyli wszystkim nauczycielom i pracownikom najserdeczniejsze życzenia i podziękowania. Następnie, jak co roku, wręczone zostały nagrody Burmistrza oraz Dyrektora.
Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Na zakończenie uczniowie podziękowali swoim pedagogom za "trud i wysiłek włożony w wychowanie” oraz wręczyli drobne upominki. Po części oficjalnej nauczyciele i pracownicy naszej szkoły zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty życzymy pogody ducha, poczucia spełnienia i satysfakcji zawodowej oraz tego, by ich odpowiedzialna praca zawsze znajdowała uznanie w sercach wychowanków i ich rodziców.
Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbędzie się
14 października 2016r. (piątek) o godzinie 10.00
w sali gimnastycznej naszej szkoły.
Wszystkich serdecznie zapraszamy !!!
Godziny przywozów i odwozów autobusami szkolnymi w Dniu Edukacji Narodowej:
Przywozy:
Odwozy:
Osoby zainteresowane wstąpieniem do Młodzieżowej Orkiestry Dętej serdecznie zapraszamy na spotkanie z kapelmistrzem, które odbędzie się 13.09.2016r. w godzinach 13.30 - 15.00 w sali nr 012 w Gimnazjum w Mońkach.
12 września 2016r. (poniedziałek) odbędą się w naszej szkole wywiadówki.
O godzinie 16.00 rozpocznie się spotkanie ogólne z dyrektorem szkoły na korytarzu parteru, następnie spotkanie w klasach z wychowawcami.
Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców do wzięcia udziału w spotkaniu.
3 września 2016 r. już po raz piąty mieszkańcy wielu polskich miast mieli możliwość wzięcia udziału w akcji Narodowego Czytania, zainaugurowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 roku. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu Gimnazjum w Mońkach i Biblioteki Publicznej w Mońkach w tym roku również mieszkańcy naszego miasta mieli okazję do przypomnienia sobie jednego z największych dzieł Henryka Sienkiewicza - powieści „Quo vadis”.
O godzinie 16.00 w Monieckim Ośrodku Kultury spotkali się przedstawiciele lokalnych władz, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie miejscowych szkół, a także zagorzali miłośnicy twórczości Sienkiewicza oraz osoby, które pragnęły dopiero się z nią zapoznać. Spotkanie rozpoczęła dyrektor biblioteki, p. Wiesława Filipkowska, która przybliżyła zebranym ideę Narodowego Czytania. Następnie oddała głos uczniom, a ci w oryginalny sposób przedstawili sylwetkę i dorobek pisarski Henryka Sienkiewicza.
Część zasadniczą wieczoru stanowiło odczytanie wybranych fragmentów „Quo vadis” – czternastu lektorów pozwoliło zebranym zapoznać się z fabułą powieści, a przygotowane przez uczniów stroje i ilustracje do książki dodatkowo pobudziły wyobraźnię słuchaczy. W przerwach między poszczególnymi fragmentami uczestnicy wydarzenia mieli możliwość zweryfikowania swojej wiedzy w konkursie wiedzy na temat „Quo vadis”. Wzięło w nim udział 81 osób, a najbardziej wnikliwym słuchaczem okazała się być p. Agnieszka Pisanko-Borowik, która łącznie w pięciu etapach zmagań zdobyła największą liczbę punktów. Gratulujemy!
Debiut Narodowego Czytania w Mońkach okazał się sukcesem i spotkał się z przychylnym odbiorem środowiska. Słowa uznania należą się uczniom naszej szkoły – zarówno tym, którzy czynnie włączyli się w organizację wieczoru (klasy II e i III b), jak i tym, którzy okazali się być dojrzałymi słuchaczami. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym uda się zachęcić do udziału w akcji Narodowego Czytania jeszcze większe rzesze uczniów i nauczycieli naszej szkoły, ponieważ – jak powiedział Henryk Sienkiewicz:
„Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra”.
Organizatorzy
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.
W związku z planowanymi na dzień 19 września 2016r. wyborami uzupełniającymi skład Samorządu Uczniowskiego, prosimy o zgłaszanie kandydatów, którzy są chętni wzięcia udziału w wyżej wymienionych wyborach. Poniżej przedstawiamy procedurę zgłaszania kandydatów.
Chętni kandydaci zgłszają się do opieknek Samorządu Uczniowskiego (p. J. Kulikowskiej i p. J. Wasilewskiej) do dnia 09.09.2016r.
Kampania wyborcza odbędzie się w dniach 12-15 września 2016r.
Rodzice uczniów, u których miesięczny dochód netto na osobę w rodzinie nie przekracza 514 zł, mogą ubiegać się o stypendium szkolne dla swojego dziecka. Wnioski wraz z załącznikami należy składać w szkole do dnia 15 września br. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z pedagogiem szkolnym.
W dniach 01-09.08.2016r. zawodnicy SOS przy Gimnazjum w Mońkach oraz Akademii SOS, uczestniczyli w obozie sportowym w OW Knieja w Rajgrodzie. Każdy dzień siatkarze rozpoczynali rozruchem zakończonym pływaniem w jeziorze. Dwa treningi dziennie poświęcone były na kształtowanie sprawności motorycznej i umiejętności technicznych, a trzecie zajęcia w postaci małych gier służyły doskonaleniu techniki i taktyki gry oraz integracji w grupie.
W zgrupowaniu uczestniczyło 23 zawodników, w tym 18 dziewcząt i 5 chłopców z Moniek i okolic. Pobyt uprzyjemniły znakomite warunki mieszkaniowo-szkoleniowe oraz malownicza sceneria mazurskich jezior. W trakcie obozu przeprowadzono rozgrywki 2x2, 3x3 oraz dziewczęta rozegrały sparingi z zawodniczkami UKS Dębina Nieporęt. W czasie zajęć dzieci korzystały ze sprzętu, który otrzymaliśmy od PZPS w ramach projektu Siatkarskie Ośrodki Szkolne. W ramach integracji zorganizowano wewnątrzgrupowy Quiz Wiedzy Olimpijskiej oraz „Baloniadę”. Dobrym uzupełnieniem treningu okazała się gra trenowa z wiedzy siatkówce. Uczniowie musieli odnaleźć i zapamiętać 50 faktów z dziedziny piłki siatkowej. Dziewczęta miały okazję uczestniczyć w profesjonalnych zajęciach z Jogi prowadzonych przez Joginkę Panią Agatę Rossini. Zorganizowano wyprawy kajakowe i rowerowe.
Po raz pierwszy w obozie uczestniczyły 8-letnie adeptki siatkówki z Akademii SOS w Mońkach. Starsze zawodniczki chętnie zajmowały się swoimi młodszymi koleżankami wprowadzając je w tajniki siatkówki oraz życia obozowego.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich życzliwych wspierających nasze działania.
Pomysłodawcami i opiekunami na obozie byli trenerzy Danuta Godlewska, Katarzyna Gawędzka i Krzysztof Szklarzewski.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.
W dniu 1 września rozpoczęliśmy w naszym gimnazjum kolejny rok szkolny. O godzinie 9.15 na dziedzińcu szkoły na uroczystym apelu spotkali się wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Zgodnie z tradycją na samym początku odśpiewano hymn państwowy. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły Pan Stefan Szydłowski, który powitał wszystkich zgromadzonych. Szczególne słowa skierował do uczniów klas pierwszych życząc im uzyskiwania bardzo dobrych wyników w nauce. Po apelu wszyscy rozeszli się do klas na spotkanie z wychowawcami.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.
Uroczysty apel z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego odbędzie się 01.09.2016r. o godzinie 9.15 na dziedzińcu szkoły.
Wszystkich serdecznie zapraszamy !!!
Informujemy, że uczniowie którzy w roku szkolnym 2016/2017 rozpoczynają naukę w klasie pierwszej gimnazjum oraz uczniowie klas drugich nie muszą kupować żadnych podręczników!!!
Podręczniki i ćwiczenia do klasy pierwszej i drugiej będą wypożyczane w bibliotece szkolnej na początku września!