Menu

O projekcie Partnerzy Spotkania Projektowe Warsztaty muzealne

 

I Międzynarodowe Spotkanie Projektowe na Sycylii (13-18.11.2017r.)

W dniach 13-18 listopada 2017 r. odbyło się na Sycylii I Międzynarodowe Spotkanie Projektowe w ramach programu Erasmus +. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie państwa partnerskie - Włochy, Hiszpania, Portugalia, Bułgaria, Francja, Węgry, Słowenia oraz Polska.

Podczas wizyty, wszystkie strony zaangażowane w projekt uczestniczyły w warsztatach zorganizowanych przez koordynatora, które odbyły się w szkole w Salemi oraz w okolicznych muzeach regionalnych. Zwiedzaliśmy miejsca związane z historią Sycylii – obiekty sakralne i świeckie oraz poznawaliśmy tradycję i kulturę wyspy od starożytności aż po współczesność. Nawiązaliśmy bliższe kontakty z partnerami z poszczególnych państw oraz ustaliliśmy szczegóły dotyczące kolejnych wizyt i realizacji założeń programowych projektu.

Następne spotkanie planowane jest w Hiszpanii w dniach 11-17.02.2018 r.


            

  

 

I Spotkanie nauczycieli związane z uczeniem się i nauczaniem w Hiszpanii (12-18.02.2018r.)

W dniach 12-18.02.2018r. w Hiszpanii miało miejsce spotkanie nauczycieli związane z uczeniem się i nauczaniem w ramach realizacji projektu Erasmus+. W warsztatach i wykładach zorganizowanych przez hiszpańskiego partnera uczestniczyły delegacje wszystkich szkół realizujących projekt. Istotnym elementem realizacji założonych celów programu były wizyty w szkołach w Murcji i Molina de Segura oraz w tamtejszych muzeach, m.in.:

  • muzeum Salzillo,
  • muzeum de la Catedral,
  • muzeum Templo de San Juan de Dios,
  • muzeum de Arqueologia,
  • muzeum Mudem,
  • muzeum Arqua,
  • Roman Theater.

 

Podczas spotkania podsumowano także dotychczasową pracę nad projektem oraz wyznaczono kolejne zadania do realizacji. Następna wizyta odbędzię się w Słowenii w dniach 16-20.04.2018 r.

     

    

      

   

 

 

II Międzynarodowe Spotkanie Projektowe w Słowenii (16-20.04.2018r.)

W dniach 16 - 20.04.2018 r. odbyło się kolejne Międzynarodowe Spotkanie Projektowe w ramach programu Erasmus+. Tym razem nauczyciele wszystkich szkół pratnerskich odwiedzili Słowenię. Gospodarzem tej wizyty była szkoła Srednja sola w Domzale, kilkunastotysięcznej miejscowości położonej w malowniczym krajobrazie Alp, w okolicach stolicy państwa Lublany. Trzydniowy pobyt poświęcony był na:

  • poznanie szkoły, zasad jej funkcjonowania, kadry pedagogicznej, pracy uczniowskiej;
  • warsztaty i prezentacje "dobrych praktyk" obrazujących korelację edukacji szkolnej z edukacją muzealną;
  • wizyty w muzeach w Domzale i Lublanie, np. Muzeum Słomianych Kapeluszy, Muzeum Narodowe Historii Współczesnej, Muzeum Fotografii, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Alpejskie oraz Muzea Zamkowe;
  • zwiedzanie urokliwych miejsc w Alpach Julijskich w dolinie rzeki Sawa, np. jezioro Bled, wodospad Savica;
  • ustalenie szczegółów utworzenia i funkcjonowania strony internetowej naszego projektu;
  • uszczegółowienie zadań i przygotowań do kolejnej wizyty, która odbędzie się na Węgrzech na przełonie września i października 2018 r.

                                                  

Krótkoterminowa Wymiana Młodzieży na Węgrzech (30.09-06.10.2018r.)

W dniach 30.09 - 01.10.2018 r. odbyła się Krótkoterminowa Wymiana Młodzieży w ramach projektu Erasmus+. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami odwiedzili Węgry. Gospodarzem wizyty była szkoła Matyas Kiraly Gimnaziumto w Fonyod.

Podczas pięciodniowego pobytu uczniowie brali udział w zajęciach i warsztatach muzealnych związanych z tematyką projektu. Każdy z uczestników musiał zaprezentować własny mini projekt  dotyczący swojego kraju, regionu, szkoły oraz ulubionego muzeum. Oprócz  zajęć w szkole młodzież wraz ze swoimi opiekunami zwiedzała muzea regionu poznając ich funkcjonowanie oraz sposoby gromadzenia i przechowywania eksponatów. Uczniowie odwiedzili:

  • Interaktywne Muzeum Geologiczne  w Topolca,
  • Muzeum Pociągów,  Muzeum  Przyrodnicze oraz Pałac w Keszthely,
  • Muzeum Etnograficzne w Buzsak,
  • Park Starożytnej Kultury Węgierskiej w Kisbereny,
  • Szpital Wojenny  oraz Dom Terroru w Budapeszcie.


   

      

           

     

   

    

     

  

 

II Spotkanie nauczycieli związane z uczeniem się i nauczaniem we Francji (4-8.03.2019r.)   

W dniach 4-8.03.2019 r. we Francji odbyło się II Międzynarodowe Spotkanie Szkoleniowe Nauczycieli w ramach programu Erasmus +. W warsztatach uczestniczyli wszyscy partnerzy biorący udział w projekcie. Głównym celem spotkania było przedstawienie zrealizowanych dotychczas zadań i wypracowanych produktów. Każdy z partnerów przedstawił przykłady „dobrych praktyk” (scenariusze zajęć, mini projekty edukacyjne) związanych z wykorzystaniem edukacji muzealnej w szkołach oraz podejmowane działania w zakresie rozpowszechniania projektu. Istotnym punktem spotkania była wizyta w szkole naszego francuskiego partnera Lycee Professionnel w Guerande - O.Guichard oraz warsztaty w lokalnych muzeach tj:

  • Jules Verne Museum, Printing Museum, Art Museum w Nantes;
  • Eco Museum, Submarine Museum w St. Nazire;

Podczas wizyty we Francji podsumowano także dotychczasową pracę nad projektem oraz wyznaczono zadania do realizacji na ostatnie już spotkanie projektowe, które odbędzie się w Portugalii w dniach 27.05-01.06.2019 r.

        

      

      

      

       

III Międzynarodowe Spotkanie Projektowe w Portugalii (28.05-02.06.2019 r.)

W dniach 28.05-02.06.2019 r. odbyło się III Międzynarodowe Spotkanie Projektowe podsumowujące realizowany od dwóch lat projekt Erasmus+. Wizyta odbyła się w Portugalii i uczestniczyły w niej wszystkie państwa partnerskie.

Głównym celem spotkania była prezentacja materiałów wypracowanych podczas trwania całego programu. Każdy z partnerów zaprezentował również własne wirtualne muzeum, które było produktem końcowym projektu.

Istotnym elementem ostatniej wizyty była także wizyta w tamtejszej szkole oraz warsztaty w lokalnych muzeach. Ostatniego dnia podsumowano zrealizowane cele i zadania oraz ustalono wytyczne do sporządzenia raportu końcowego.

Link do Wirtualnego Muzeum, które jest produktem końcowym realizowanego projektu:http://www.e-monki.pl/erasmus/